Yerba Mate (ostrokrzew paragwajski) To roślina, której moc doceniło już sporo ludzi za jej niesamowite właściwości pobudzające, odżywiające, oczyszczające oraz antyoksydacyjne. To wszystko dzięki sporej zawartości witamin takich jak  (A, B1, B2, C, E) oraz mikro elementów między innymi: magnez, potas, mangan.
 
Aby cieszyć się tym wszystkim  trzeba przygotować z suszonych kawałków ostrokrzewu  specjalny napar.
Do przygotowania naparu z Yerba Mate potrzebujesz:
-woda (70-90 stopni celcjusza)
-susz yerby (na rynku spory wybór)
-naczynko (matero)
-rurka do picia (bombilla)
-cierpliwość
 
Jak przygotować Yerba Mate na gorąco?
1.W naszym matero czyli specjalnym naczynku na yerbę (jeśli nie mamy matero to może być nawet szklanka) umieszczamy rurkę/bombillę
2.Do naczynka z umieszczoną rurką wsypujemy susz yerby. Ilość która należy wsypać zależy od uznania ale w świecie yerbowców przyjęło się że nie warto sypać mniej niż połowa objętości naczynka.
3.Do naczynka z yerbą i naszą rurką lejemy gorącą wodę (zalecana temp. wody 70-90 stopni celcjusza) uwaga po zalaniu nie ruszamy rurką! Inaczej może się zapchać.
4.Pierwszy zalew to zalew wstępny który musi wsiąknąć susz znajdujący się w naczynku. Gdy susz nasiąknie możemy wykonać zalew właściwy który po kilku minutach możemy wypić. Co ciekawe jeden i ten sam susz możemy zalewać kilka razy. Ilość zalewów zależy od gatunku yerby i naszego upodobania tzn. powtarzamy zalewy tak długo aż yerba straci smak. Po każdym zalaniu smak oraz działanie yerby słabnie.
 
Jak przygotować Yerba Mate na zimno? (terrere)
Aby przygotować Yerba Mate na zimno wykonujemy dokładnie taki sam zabieg jak w przypadku yerby na gorąco z tą różnicą że zamiast gorącej wody lejemy wodę o skrajnie niskiej temperaturze. Kostki lodu w naszej wodzie mile widziane, możemy nawet te kostki razem z wodą wlewać do naszego naczynka z Yerba Mate. Moc Yerby zostanie uwolniona gdy naszej yerbie będzie bardzo zimno.
 
Skąd ta yerba się w ogóle wzięła?
Yerba mate przyjechała do nas z Ameryki Południowej tam własnie rośnie ta roślina i ciężko ją wyhodować w innych rejonach globu.  Tam gdzie rośnie yerba mieszkało kiedyś plemię Indian GUARANI co oznacza “wojownicy”. To własnie Indianie Guarani odkryli że z suszonych listków oraz patyczków ostrokrzewu można przygotować niesamowity napar. W krajach południowej ameryki po dziś dzień Yerba Mate jest częścią kultury. Uprawa ostrokrzewu odbywa się w Paragwaju Argentynie Brazylii oraz w Urugwaju. Metody suszenia w każdym z tych krajów nieco się różnią na przykład w Paragwaju większość ostrokrzewu jest suszona przy pomocy dymu z palącego się drewna dzięki czemu uzyskuje się charakterystyczny dymny smak. Te Paragwajskie yerby sa bardzo często obfite w pył który czyni paragwajski susz mocnym i cierpkim produktem. Argentyna z kolei raczy nas nieco słabszym materiałem bardziej ubogim w pył. Jednak to nie jest powiedziane że Argentyńskie Yerby są słabe, spróbuj odmiany Taragui energia a się przekonasz co to Argentyńska moc. Natomiast jeśli chodzi o Brazylijski rynek Yerby to mamy w większości do czynienia z Yerba Mate Green czyli yerbą całkowicie wolną od metod suszenia z wykorzystaniem dymu. Brazylijskie yerby są krócej suszone przez co ich susz jest bardziej świeży i delikatny w smaku.
 
Yerba mate może stanowić doskonałą alternatywę dla napojów energetycznych lub kawy. Co ciekawe Yerba Mate w odróżnieniu od kawy nie wypłukuje z organizmu cennych pierwiastków lecz wręcz przeciwnie ona nam dostarcza te pierwiastki z każdym łykiem. O smaku Yerba Mate można powiedzieć że albo się go kocha albo nienawidzi. Jak będzie w twoim przypadku ? Aby się przekonać musisz spróbować.
 
Yerba z wami!